Chiller Teknik Servis Hizmetleri Nelerdir?

17 Nisan 2022 Dergi:

Yaygın olarak kullanılan sistemin tamir ve bakım işlemleri, chiller teknik servis hizmetleri tarafından gerçekleştirilir. Chiller, bir kaynakta bulunan ısıyı başka bir mecraya aktaran bir sistem olarak ifade edilebilir. Chiller soğutma sistemleri belirli parçaların bir araya gelmesinden oluşur. Bu parçalar; kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatördür.

Kompresörde sıkışan gaz, ısınmaya başlar. Devamında kondanser ısınan bu gazı soğutmaya çalışır. Genleşme vanasından geçerken basınç sebebiyle sıcaklık azalır ve gaz, sıvı hale dönüşür. Isısı düşürülmeye çalışılan sıvının üzerinden geçerek ısıyı alır. Alçak basınçta kompresörde tekrar sıkıştırılır. Chiller genel çalışması bu şekilde ifade edilir. Chiller teknik servis hizmetleri, bu işlemlerin yapılıp yapılmadığını kontrol ederek sistemin çalışmasını düzenler.

Hava Soğutmalı Chiller Teknik Servis

Soğutma sistemleri, farklı modellerde üretilmektedir. Aradaki farkların oluşum sebebi çalışma sistemleridir. Chiller sistemleri, farklı alanlarda kullanıldığından temel olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Hava soğutmalı chiller ve su soğutmalı chiller olarak isimlendirilir. Hava soğutmalı chiller teknik servis hizmetleri, uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Hava soğutmalı chillerde, soğutucu olarak kullanılan gaz, evaporatör ve kompresör aracılığıyla bataryalardan ortama aktarılır. Böylelikle ortamın soğutması gerçekleştirilir.

Chiller teknik servis hizmetleri, teknik açıdan gerekli işlemleri gerçekleştirir. Sistemlerin verdiği arızaları tespit ederek sistemin çalışmasını düzenler. Uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Tedarik edilen ürünlerin tamirini ve bakımı, alanında uzman ekipler ve kaliteli ekipmanlar ile gerçekleştirilmelidir.Su Soğutmalı Chiller Teknik Servis

Chiller teknik servis hizmetleri arasında su soğutmalı chiller işlemleri de yer alır. Su soğutmalı chiller, düzenli olarak su kaynağının bulunduğu alanlarda kullanılan bir sistemdir. Soğutma kulesi, akarsu, deniz veya su hattı bulunan yerlerde en çok tercih edilen soğutma sistemi olarak değerlendirilir. Su soğutmalı chiller soğutma sistemleri; kondansere gelen sıcaklığı yüksek olan gazı, su ile soğutarak çalışmasını tamamlar. Bu nedenle çalışmasını aksatmaması su kaynağına bağlıdır. Sistemin çalışması için gerekli bakımların yapılması önem arz eder.

Chiller Teknik Servis Bakımı Nasıl Yapılır?

Chiller soğutma sistemleri, düzenli bakımlara oldukça gereksinim duyan sistemlerdir. Maliyetli sistemler olduğundan arıza durumlarında çeşitli masraflar doğurabilir. Bu arızaları engellemek, doğru kullanım ve zamanında bakım sayesinde mümkün olmaktadır. Doğru kullanımı, tedarik ettiğiniz firmadan ve kullanım kılavuzundan öğrenerek gerçekleştirebilirsiniz. Bakımları ise chiller teknik servis hizmetleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Bakımların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Koruyucu ve önemli olan periyodik bakım, plansız bakım olmak üzere iki başlık altında ele alınabilir.

Chiller periyodik bakım diğer adıyla koruyucu bakımı, belirli aralıklarla gerçekleştirilen uzun vadeli bakımlardır. Bu bakımlarda yapılan işlemler:

 • Chiller sisteminde yer alan ekipmanlar ve parçalar chiller teknik servis ekiplerince gözden geçirilir, arıza keşifleri titizlikle yapılır.
 • Öncelikle arıza tespitleri yapıldığı takdirde onarımı gerçekleştirilir.
 • Arıza durumlarının ihtimali olması durumunda gerekli müdahale yapılır.
 • Değişmesi elzem olan parçalar değiştirilerek büyük arızaların önüne geçilir.

Chiller Teknik Servis Plansız Bakım

Soğutma sistemleri çalışma temposu yüksek olan sistemlerdir. Bu nedenle bazı dönemlerde çeşitli nedenlerden kaynaklı arızalar oluşabilir. Özellikle periyodik bakımları aksatılan sistemlerde arızaların meydana gelmesi daha olağandır. Çeşitli arızaların meydana geldiği sistemlerde, arızayı onarmak üzere chiller teknik servis hizmetleri tarafından yapılan bakıma, chiller plansız bakım adı verilir. Bu bakımlar, periyodik bakımlar kadar önemlidir. Anında müdahale gerektirir. Dikkatli bir şekilde bu onarımlar yapılmalıdır.

Plansız bakımlara arıza oluştuğundan dolayı gereksinim duyulur. Arızanın bir an önce giderilmesi gerekir. Aksi takdirde yüksek maliyetli bu soğutma sistemleri çalışmaz duruma gelebilir. Bu bakımların uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmesi elzemdir. Yaşanan arızanın sistemin çalışma temposuna etki etmesi muhtemel olduğundan onarım işlemi titizlikle yapılmalıdır.

Chiller tarafından verilen havanın kalitesi oluşan arızaya bağlı olarak azalabilir. Fazla enerji tüketimine neden olabilir. En önemlisi insan sağlığını tehdit edebilir. Bu durumlar dikkate alınarak düzenli bakımlar chiller teknik servis hizmetleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Yaşanan arızalar doğrultusunda plansız bakımlar geciktirilmeden yapılmalıdır.

Chiller soğutma sistemlerinin genel kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Plastik enjeksiyon cihazlarının soğutmasında su soğutmalı chiller genellikle kullanılan sistemdir.
 • Otel, plaza, alışveriş merkezi, hastane gibi yüksek düzeyde soğutmaya ihtiyaç duyulan yerlerde tercih edilmektedir.
 • Askılı veya sabit punta makinelerinde yoğunlukla kullanılır.
 • Dikiş kaynak makinelerinin çene ve trafo bölümlerinde yer alan hidrolik preslerde tercih edilmektedir.
 • Laboratuvarlarda ve test cihazlarında chiller sistemleri kullanılır.
 • Deniz araçlarında iklimlendirme maksadıyla bu cihazlar kullanılmaktadır.
 • İlaç sanayi ve gıda sektörlerinde soğuk hava depolarında tercih edilir.

Bu alanların öncülüğünde chiller sisteminin kullanıldığı her bölgede chiller teknik servise ihtiyaç duyulur ve tercih edilmelidir.

Kaynak: Mece Mühendislik https://www.mecemuhendislik.com/chiller-teknik-servis-hizmetleri/Slider Altına
Söyleşi