TRV Avantajları, Çeşitleri ve Montajı

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim-2015

Yazan: Danfoss İş Geliştirme Mühendisi A. Emre Kan

Danfoss termostatik radyatör vanası, bir termostat ve bu termostat ile çalışan bir vanadan oluşmaktadır. Oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımı ile ayarlanır. Termostat, oda sıcaklığı ayarlanan değere geldiği zaman otomatik olarak vanayı kapatarak veya kısarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler. Dolayısıyla, tesisat suyu, ısısını çok fazla kaybetmeden geri döneceği için kombi veya kazan gereksiz yere çalışmayacak ve tasarruf sağlanacaktır.

Manuel/normal bir radyatör vanası ile kontrolsüz bir oda sıcaklığı ve kontrolsüz bir ortam oluşurken, termostatik radyatör vanası ile sabit oda sıcaklığı elde edilmektedir. Oda sıcaklığı sabit tutulduğu için konforlu bir ortam yaratılmış olacaktır. Ayrıca, termostat güneş ve oda içindeki diğer ısı kaynaklarının yaydığı ısıyı hissederek, bu ısı kaynaklarından da yararlanılmasını ve tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Manuel bir vana ile donatılmış radyatörde, oda kontrolsüz bir şekilde fazla ısınacaktır. Ayrıca, radyatörler çok ısınacağı için perdeler ve borular üzerinde islenme meydana gelebilecektir. Termostatik radyatör vanası kullanıldığında radyatörler gereksiz yere çok fazla ısınmayacak ve islenme de önlenecektir.

Merkezi sistemlerde her kata gerektiği kadar ısı gideceği ve katlar arasındaki dengesiz ısı dağılımı engelleneceği düşünüldüğünde, alt katların çok ve üst katların az ısınmasının, kazan suyu sıcaklığının boş yere artırılmasının da önüne geçilecektir. Ayrıca limitleme fonksiyonu ile sıcaklığın kullanıcı tarafından belli bir değerin üzerine çıkarılması önlenebilmektedir.

İstenilen oda sıcaklığı termostatlı elemanın ayar skalası döndürülerek ayarlanabilir. Elemanın üzerindeki ayar değerine denk düşen oda sıcaklıkları, sıcaklık skalasından görülebilir. Elde edilen sıcaklık derecesi, binanın koşulları gibi çok çeşitli etmenlere bağlı olduğu için bu değerler yalnız kılavuz olarak verilmiştir.

Danfoss’un mucidi olduğu gaz sensörlü TRV’nin sıvı sensörlü TRV’e göre üstünlüğü; istenen ortam sıcaklığını daha kısa sürede sağlaması ve daha uzun ömürlü olmasıdır. Sıvı sensörlü vanaların istenen sıcaklığı sağlama amaçlı reaksiyon süresi 20 dakika iken gaz sensörlülerde bu süre 13 dakikadır. Bu sürenin kısalması enerji tasarrufundan da % 6-7’lere varan ekstra tasarruf da sağlamaktadır. Vana içerisinde türbülanslı akışı önlemek üzere türbülatör mevcuttur. Ortam sıcaklığı sabit tutulduğu için gereksiz yere pencere açılmasının ve ısı kaybının önüne geçilir.

TRV Avantajları, Çeşitleri ve Montajı

Elektronik Radyatör Termostatı ile evlerde ısıtma kullanımı için tek başına kullanılabilen elektronik ve programlanabilir bir radyatör termostatıdır. Herkesin kolayca kullanabileceği P0, P1 ve P2 olmak üzere 3 programlı olarak tasarlanmıştır. Programlar günün farklı zamanlarında farklı sıcaklıkların seçilebilmesine olanak tanır. Açık-pencere fonksiyonu oda sıcaklığında önemli ölçüde düşme olduğunda radyatör vanasını kapatmaktadır. Böylelikle ısı israfının önüne geçilerek verimli bir ısınma sağlanmış olur.

Radyatör termostatının takılması çok kolaydır ve bir alet kullanımını gerektirmez. Vananın üzerindeki kapak kaldırılır ve termostat vanaya bastırılır. Gergi halkası, vanaya temas edince kilitleme mekanizmasını açar. Fabrika tesliminde mekanizma kuruludur ve kullanılmaya hazırdır. Takma ve sökme tekrar edilecekse, mekanizma gergi halkası elle çevrilerek tekrar kurulmalıdır.

TRV Avantajları, Çeşitleri ve Montajı

Danfoss radyatör termostatlarının en önemli özelliklerinden biri de “çalınmaya karşı koruma” özelliğidir. Termostat vanaya takıldıktan sonra, kilitleme pimi sonuna kadar yerine itilir. Termostatı yerinden çıkarmak gerekirse, özel bir tornavida kullanılır.

TRV Avantajları, Çeşitleri ve Montajı

Aşağıda bazı uygulama örnekleri yer almaktadır:

trv uygulamalar Danfoss

 Söyleşi