Kullanıcı Yorumları: Testo 300 Ölçüm Cihazı

28 Aralık 2020 Dergi: Kasım-Aralık 2020

Akıllı ölçüm menüleri ve hızlı tepki süreli Akıllı-dokunmatik ekranıyla  tıpkı akıllı telefondaki gibi kolay kullanım sağlayan, 4.000 ppm’e kadar O2 ve CO sensörü dahil, geniş 5 inç HD ekranlı ve doğrudan sahada dokümantasyon ve raporların e-posta ile gönderilmesi gibi pek çok avantaj sunan testo 300 ölçüm cihazını kullanıcısı Baymak Makina’dan Mustafa Bozkurt anlatıyor…

Baymak Makina - Mustafa Bozkurt - Eğitim Şefi ve Müdür Yardımcısı baymak testo
Soru: Uygulamanızı/ölçüm amacınızı tanımlayınız.
Cevap: Cihazların daha verimli çalışması ve hava kirliliğini minimize etmek için servis olarak kullanıyoruz. Aynı zamanda ekonomi ve ergonomi için.
S: Bu uygulamada ne sıklıkta ölçüm yapıyorsunuz?
C: Her gün.
S: Uygulamanız ne gibi zorluklar içeriyor?
C: Çok farklı ortamlara giriliyor; bazen çatıya çıkıldığı gibi bazen de oksijenin dahi az olduğu yerlerde ölçüm yapmak durumunda kalabiliyoruz.
S: Sorunları daha önce nasıl çözdünüz? Ölçmek için daha önce hangi ölçüm cihazlarını kullandınız?
C: Böyle ortamlarda genelde havalandırma ya da daha kullanıma uygun alanlardan ölçüm yapıyoruz. Cihazın da bu şartlara uygun ve elverişli olması da çok önemlidir. Dayanım da önemlidir.
S: Ölçüm cihazının hangi özellikleri sizi onu kullanmaya itti?
C: Gereksinimleri karşılaması ve işimizi ilerletmemizi, kolaylaştırmamızı sağlaması amacıyla. Bir analiz cihazı olmadan sadece alev rengi kontrolü ile bu analizleri yapmamız zor.
S: testo 300 ölçüm cihazı, neden uygulamanız için tam olarak doğru?
C: İstediğimiz tüm verileri vermesinden dolayı tercih sebebi; aynı zamanda yüksek ppm oranlarına karşı da bu cihazın dayanımı işimize yarıyor.
S: Ölçümlerinizde göz önünde bulundurulması gereken bazı standartlar var mı ve eğer öyleyse, faaliyetlerinizi nasıl etkiliyorlar?
C: Her kombinin farklı değerli olmasına rağmen (kW) genelde standart değerlere göre ölçümler yapılıyor. Minimum O2 4.5 maksimum 4.5, CO 100 ppm'i geçmemelidir. Minimumda 0'a yakın olmalıdır.
S: testo 300 siz ya da şirketiniz tarafından hangi amaçla kullanılır ve bu amacı yerine getirmenizde size nasıl yardımcı olur?
C: Yeni ürünlerin saha testlerinde, eğitim salonlarında yeni servislerin eğitimde, aynı zamanda sahadaki ürünlerin periyodik bakımlarında kullanılıyor. Bu bakımdan testo 300 tüm özellikleri ile tek cihaz olarak ihtiyaçlarımızı karşılıyor.
S: testo 300 için hangi probları kullanıyorsunuz?
C: Baca gazı ölçüm probu, t1 sıcaklık probunu
S: Ürünü kullandığınız ölçüm uygulamaları, şirketin başarısı için ne ölçüde önemlidir?
C: Ürünlerimizin verimli olmasını ve kontrolünü sağlıyor; bu da son kullanıcının ekonomik ve verimli bir cihaz kullanmasını sağlıyor. Bu geri dönüşlerde firmamızın kalitesinin göstergesidir.
S: testo 300'ün hangi fonksiyonlarını veya ürün özelliklerini özellikle faydalı buluyorsunuz?
C: Dokunmatik ekran olması, ppm alarm limitleri özelliği, daha hızlı olması ve sağlamlığı daha iyi olmuş. Bekleme modu da hızlı kullanım için güzel bir özellik ancak tabii ki Android tabanlı cep telefonu gibi bir cihaz olması çok güzel olmuş.
S: En sık kullandığınız testo 300 uygulama menüleri hangileridir?
C: Baca gazı ölçüm menüsü en çok kullandığımız menü. Ancak yeni Android özellikleri de kullanabileceğimiz yeni uygulamalardır.
S: Bunlar günlük işlerinizi nasıl kolaylaştırıyor?
C: Günlük işlerimizin hızlı ve kolay gerçekleşmesi için yardımcı oluyor. Özellikle renkli ekran, Türkçe menü ve tüm parametrelerin aynı ekranda görünmesi de ölçümleri hızlı yapmamızda önemli bir özellik.
S: Ölçüm sonuçlarınızı belgelemek zorunda mısınız ve eğer öyleyse, nasıl (örneğin; sahada çıktı almak, bilgisayara kaydetmek)?
C: Tüm ölçüm sonuçlarını belgelendirmek zorundayız. Bundan önce sahada çıktı alıyorduk ancak yakın zamanda servis teknisyenlerinin de ellerinde bulunan servis yazılı yüklü tabletlere doğrudan ölçüm sonuçlarını atacak bir sistem planlanıyor.
S: Test sırasında ölçüm yaptığınız özellikle heyecan verici bir uygulama var mıydı? Örneğin, ölçümleri gerçekleştirdiğiniz ünlü bir bina var mıydı? Ya da özellikle zorlu, sıradışı veya eğlenceli bir uygulama? Lütfen tarif ediniz.
C: Pek sıradaşı ve eğlenceli olmasa da zorlu şartlarda çok ölçümlerimiz oluyor. Genelde servislerin yapamadığı uygulamalara merkezden daha profesyonel cihazlarla bir müdahalede bulunuyoruz. Bu müdahalelerde de testo 300 kullanılıyor artık.
S: Ne gibi özel deneyimleriniz oldu?
C: testo 300 cihazını ilk gördüğümüzde ilk defa dokunmatik ve cep telefonu gibi Android özellikli bir cihaz gördük. Bu gayet güzel ve farklı bir özellik.
S: Sizce, testo 300 ölçüm cihazının güçlü yönleri nelerdir?
C: En önemli özelliği daha hızlı olması. Android olması, ekranın büyük ve dokunmatik olması. Wifi özelliği de en iyi özelliklerinden.
S: Sizce, testo 300'ün avantajları ve/veya dezavantajları nelerdir?
C: En büyük avantajları daha önce de dediğim gibi hızlı, sağlam ve teknolojik bir cihaz olması. Sahada çıktının yanı sıra kayıt ve bilgisayar yazılımının da olması önemli bir avantaj. Dezavantajını şu an görmedik umarım ekran dayanıklıdır.
S: Başka hangi Testo ölçüm cihazlarını kullanıyorsunuz?
C: testo 510, testo 330-1 LX, testo 316-2, testo 870, testo 410, testo 830
S: Sizce, testo ölçüm cihazlarının genel olarak güçlü yönleri nelerdir?
C: Testo cihazları, genel olarak rakiplerine göre daha sağlam ve uzun ömürlü cihazlar. Kullanım kolaylığı, Türkçe menüsü ve hızlı olması en büyük avantajları. Bir süre önce alınan başka model bir cihaza göre çok daha hızlı menüleri ve ölçümleri var.
S: Bu ürünü meslektaşlarınıza tavsiye eder misiniz?
C: Zaten tüm servislere de merkez üzerinden bu cihazı öneriyoruz ve onlar da kullanılıyor.
S: Geriye dönüp baktığınızda - testo 300 ile ilgili beklentinizin gerçekliğe oranı nasıldı? Ürün beklentinizi karşıladı mı?
C: Ürün olarak beklentimizden fazlasını karşıladı. Yenilikçi teknoloji ve Android tabanlı cep telefonu gibi özellikler de bir cihaz olması gereken ekstra özellikleridir.
S: testo 300 ürün testine katılmadan önce Testo ile çalışmış mıydınız? 
C: Uzun yıllardır Testo ile çalışıyoruz. Kısa bir süre ayrılık yaşansa da daha sonradan tekrar anlaşarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Son yıllarda gelişen servis yapınız ile sorunsuz şekilde çalışmaya devam ediyoruz.
S: Sizi testo 300 ürün testinde yer almaya iten nedenler nelerdi?
C: Sürekli Testo ile çalıştıtğımz ve servislerimize de Testo ürünlerini sunduğumuz için yeni bir baca gazı analiz cihazını da ilk deneyenlerden olmak istedik.


 



Söyleşi